České dráhy: jízdní řády, jízdenky a linky dopravce

Kdy budeš cestovat?

Nejlepší cena

Porovnání v reálném čase

Jednoduchá rezervace

Přímý přístup k více než 600 aerolinkám, autobusovým a železničním dopravcům

Spokojenost našich zákazníků

Více než 20 milionů uživatelů z více než 120 zemí
 • země: 19
 • spojení denně: 6899

  Vybavení

 • Elektrické přípojky
 • Wifi
 • Občerstvení
 • Media
 • Klimatizace
 • WC
 • Rezervace sedadla
 • Zavazadla
 • Povolen převoz jízdního kola

Děti a cestování vlaky Českých drah

Děti do 15 let mohou cestovat vlakem za poloviční cenu, děti do 6 let mohou cestovat vlakem dokonce zdarma s bezplatnou jízdenkou. Pro ně je však třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou můžete bez problémů získat u průvodčího přímo ve vlaku.

 • Děti do 6 let: děti do 6 let mohou cestovat ve vlacích ČD zdarma v 1. a ve 2. třídě pouze v doprovodu osoby starší 10 let, která má pro sebe platnou jízdenku.
 • Děti od 6 do 15 let: zvláštní jízdné s 50 % slevou z ceny obyčejné jízdenky je k dispozici pro všechny děti od 6 do 15 let. Všechny děti ve věku od 10 do 15 let se však ve vlaku musí prokázat jakýmkoli dokladem s fotografií a uvedeným rokem narození. Tento průkaz lze získat na počkání od Českých drah za poplatek 50 Kč.
 • Studenti 15- 26 let: žákovské jízdné pro studenty ve věku od 15 do 26 let lze využívat v obodbí školního roku, tedy od 1.9. do 30.6. Slevu na jízdenky se žákovským jízdným lze uplatnit pouze ve vlacích 2. třídy.
 • Skupinová jízdenka: tato sleva na jízdenky je také k dispozici pouze ve vlacích 2. třídy a to pro skupiny od 2 do 99 cestujících. První cestující zaplatí plné cenu za Obyčejné jízdné pro dospělé, druhý cestující získá slevu 25 % a každý další cestující může uplatnit slevu na jízdenku ve výši 50 % z Obyčejného jízdného pro dospělé.
 • Cestování se zvířaty ve vlacích Českých drah

  Ve všech vlacích ČD samozřejmě můžete cestovat i s vašim zvířecími přáteli, je však dobré si před jízdou ověřit za jakých podmínek je možné cestovat se psi a jinými mazlíčky. Například v 1. třídě lze cestovat pouze s menšími psy, které lze přepravit v uzavřené schránce určené pro přepravu psů. Ve spacích – lekátkových vozech lze cestovat se psem pouze v případě, že jste si rezerovali celý oddíl pro sebe.

 • Malá zvířata, včetně psů: Za přepravu menších zvířat v uzavřené schránce je třeba zaplatit pouze v případě, že schárnka přesáhne rozměry 90 x 60 x 40 cm. V tom případě je aplikována stejná vžše jízdného, kterou zaplatíte za spoluzavazadlo. Menší schránky lze přepravit ve vlacích Českých drah zdarma.
 • Větší psy: s větším psem na vodítku lze cestovat pouze ve vlacích 2. třídy, přičemž každý pes musí mít nasazený náhubek. V tomto případě se cena přepravného liší podle ujeté vzdálenosti. Například za vzdálenost od 1 do 50 km zaplatíte 15 Kč, za 50 až 100 km 20 Kč a za vzdálenost mezi 101 až 150 km 25 Kč.
 • Přeprava jízdních kol ve vlacích Českých drah

  Přeprava jízdních kol je možní v těchto vlacích ČD: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky, rychlíky vyšší kvality a vlaky expres. Dále také ve všech vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem "kolo". Cena za přepravu jízdního kola závisí na délce cesty. Za za vzdálenost od 1 do 50 km zaplatíte 30 Kč, za 50 až 100 km 40 Kč a za vzdálenost mezi 101 až 150 km 50 Kč

 • Přeprava jízdních kol ve vlacích Pendolino: Ve vlacích SC Pendolino je možné přepravovat jízdní kolo jako spoluzavazadlo s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo.
 • Uhlíková stopa

  České dráhy – pohodlné cestování vlakem

  České dráhy patří mězi největší společnosti v České republice a jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. Akciová společnost České dráhy vznikla jako nástupce původní státní organizace České dráhy 1. ledna 2003. Železniční doprava na území Čech, Moravy a Slezska má více než stosedmdesátiletou tradici, na kterou České dráhy svojí činností navazují. Denně vypraví více než 7000 různých vlaků do všech koutů země i mimo její hranice. České dráhy se řadí dlouhodobě řadí mezi 10 nejvyznamnějších evropských železničních společností. Každý obyvatel České republiky si průměrně zakoupí 17 jízdenek na vlak ročně a češi se tak řadí mezi jedny z nejnadšenějších cestovatelů vlakem.

  Pro přepravu cestujících, neboli osobní dopravu rozdělují ČD své vlaky do několika kategorií: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky neboli vlaky vyšší kvality. Tyto expresní vlaky se dále rozlišují na vlaky expres (Ex), Intercity (IC, mezi něž patří i vlaky s obchodním označením SC, SuperCity), EuroCity (EC) a EuroNight (EN).

  Nákup jízdenek a jízdní řády Českých drah

  Existuje hned několik cest jak zakoupit jízdenky na vlaky Českých drah. Jízdenky lze zakoupit u přepážky na nádaraží, na některých větších železničních nádražích v automatu, na internetu, pomocí mobilního telefonu nebo skrze partnery ČD. Jízdenky lze také zakoupit přímo ve vlaku od průvodčího, pokud však na vaší nástupní zastávce byla otevřená přepážka, na které bylo možné jízdenku zakoupit, počítejte s manipulační přirážkou 40 Kč. Pouze držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P neplatí tuto přirážku ani ve stanici s otevřenou pokladnou.

  Jízdní řád – České dráhy zjistit informace o jízdních řádech Českých drah lze několika způsoby: na internetu z vašeho počítače či pomocí mobilního telefonu, sms zprávou, telefonicky na infolince ČD (840 112 113), případně se informovat přímo na vlakovém nádraží. Více informací o tom, jak jízdní řády fungují a jak a kdy probíhají jejich změny naleznete zde: Jizdní řády vlaků.

   

   

  Cestování v ČR vlaky Pendolino

  V současnosti nejrychlejší vlaky na území České republiky, kromě rychlosti nabízejí vlaky SC Pendolino také komfort na vašich cestách. Moderní prostorné vozy vlaků Pendolina nabízejí internet, klimatizaci, polohovatelná sedadla, elektricky stahovatelné rolety, elektrické přípojky a další prvky.

  Vlaky Pendolino Českých drah jezdí několikrát denně na trase Bohumín – Ostrava hl.n. – Ostrava-Svinov – Olomouc hl.n. – Pardubice hl.n. – Praha hl.n. a zpět. Dvakrát denně lze cestovat přímým vlakem SuperCity z Ostravy do Plzně, Františkových lázní, Mariánských Lázní a Chebu.


   


  Vlaky Praha–Pardubice

  Vlaky na železniční traťi z Prahy do Pardubic jsou jedny z nejvytíženější českých železnicích. Narozdíl od autobusů, přímo spojují tuzemskou metropoli s krajským městem, které je zároveň vzdělávacím a kulturním střediskem Východních Čech. Z hlediska železniční dopravy se jedná o jeden z nejdůležitějších uzlů v celé republice.   


  Vlaky Praha–Ostrava

  Železniční trasa Praha–Ostrava je také velmi rušná a vytížená. Vlaky na této trase spojují české hlavní město s průmyslovým, vzdělávacím a kulturním centrem moravsko-slezského kraje. Jelikož se jedná o spojení s dlouhodobě vysokou poptávkou, je zde provozováno až 40 vlaků denně.   


  Vlaky Praha–Olomouc

  Vlaky na traťi mezi Prahou a Olomoucí spojují dvě velmi významné turistické destinace v Čechách a na Moravě. Též jde o sídla vládních, vzdělávacích a kulturních organizací, tudíž na železnici panuje dlouhodobá poptávka ze stran mezinárodních turistů, obchodníků i studentů. Cesta z Prahy do Olomouce dlouhá 250 kilometrů zabere vlakem Pendolino přesně 150 minut.


   

  Cestování osob se zdravotním postižením ve vlacích Českých drah

  fast

  Postupem času dochází k rekonstrukci dalších a dalších železničních stanic a odstraňování bariér, aby tak stanice byly lépe přístupné nejen vozíčkářům a a osobám se sníženou schopností pohybu a orientace, ale také rodičům s kočárky či malými dětmi, zrakově a sluchově postiženým. Také počet bezbariérových spojů každoročně přibývá. Více než třetina vypravených vlaků je bezbariérových a disponují nízkopodlažní nástupní a výstupní plošinou. Vozíčkáři si pro cestu vlaky Českých drah mohou také objednat asistenci zde.

  Zůstaňte v obraze!

  Získej e-mailem zajímavé nabídky, připomínky tvých nadcházejících cest a další informace.

  Naplatný formát e-mailu

  Poslali jsme vám e-mail s potvrzením.
  Klikněte prosím na odkaz v e-mailu pro dokončení procesu.