Železniční doprava v České republice

Jízdní řády, jízdenky a informace o dopravci

Kdy budeš cestovat?

Schváleno pro

Nejlepší cena

Porovnání v reálném čase

Jednoduchá rezervace

Přímý přístup k více než 600 aerolinkám, autobusovým a železničním dopravcům

Spokojenost našich zákazníků

Více než 20 milionů uživatelů z více než 120 zemí

Eko cestování vlakem


15 železničních tras, které šetří váš čas a pomáhají chránit planetu
Přesvědčte se, jak výrazně šetrnější je cestování vlakem k životnímu prostředí

Pro většinu z nás představuje letecká přeprava nejlepší a nejrychlejší způsob, jak cestovat do zahraničí. Nicméně, ne vždy to musí být pravda. Náš tým v GoEuro se zblízka podíval na 15 oblíbených evropských tras, na kterých je cesta vlakem nejenom rychlejší ale hlavně ekologičtější, než let. Podrobně jsme prozkoumali aspekty, jako jsou emise oxidu uhličitého a spotřeba paliva při cestování vlakem a letadlem. Výsledné uhlíkové stopy jsme porovnali na stejných trasách, mezi dvěma evropskými městy, do kterých se každoročně vydává mnoho turistů.

Do našeho zkoumání jsme zahrnuli všechny části cesty, ne jen samotný let, ale například také dobu potřebnou na přepravu na letiště a z letiště pomocí MHD. Ve zřetel jsme, kromě samotné délky letu z města A do města B, vzali také čas, který na letišti strávíte čekáním na odbavení a bezpečnostní kontrolou. Po té jsme na základě těchto dat a dat od společnosti Ecopassenger, vypracovali zprávu a tabulku porovnávající vliv cestování na životní prostředí. A to včetně konkrétních údajů o emisích CO₂ a spotřebovaném palivu na každé z těchto tras, stejně jako počtu cestujících, kteří se mohou současně daným dopravním prostředkem přepravit. Jeden z mnoha zajímavých faktů, který z tohoto srovnání vyplynul je, že cesta z Londýna do Paříže vlakem je podstatně šetrnější k životnímu prostředí, a to o více než 106,3 kilogramů oxidu uhličitého, než je na stejné trase spotřebováno leteckou dopravou. Cesta letadlem a vlakem navíc zabere téměř stejné množství času. Cestování vlakem mezi těmito hlavními městy by tudíž mohlo být nejen zajímavým zážitkem ale také ekologicky šetrnejší možností.

Earth-Day-Test-CZ

Stáhnout kompletní přehled spotřeby emisí od GoEuro
¹ Litr paliva použitý na výrobu energie potřebné k cestování na konkrétní trase
Zdroje:
Údaje o spotřebě paliva a emisích oxidu uhličitého pocházejí od: Ecopassenger
Uvedené údaje jsou platné ke dni 26. 4. 2017


Cestování vlakem v Česku

Cestování vlakem patří v České republice k nejpopulárnějším způsobům dopravy. Na jednu osobu podle Českých drah připadá 17 cest vlakem ročně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě. V České republice je k dispozici několik vlakových dopravců. Spolu s vysokou hustotou železniční sítě je cestování vlakem skvělým způsobem dopravy Českem. Železniční doprava v Česku patří mezi nejstarší v kontinentální Evropě. První koněspřežná železnice zahájila svůj zkušební provoz na lince Linec - České Budějovice v září 1827. Od té doby došlo k rozvoji železniční sítě, a ve značně členitém terénu České krajiny došlo k rozvoji a postupné modernizaci mnoha tratí. V České republice je dnes více než 2500 různých nádraží a stanic vlaků, ze kterých denně odjíždí až 7000 vlakových spojů. Největší a nejvytíženější nádraží v České republice je bezesporu hlavní nádraží v Praze. Mezi další frekventovaná nádraží patří například hlavní nádraží v Brně, Olomouci nebo v Ostravě.


 

České vlaky jezdí včas!

Nezastavujeme, máme spoždění! Klasická filmová hláška, která zlidověla, již patří minulosti. Přesnost vlaků Českých drah se v roce 2016 zvýšila oproti roku 2015 o 3,3 %. Přesnost vlaků dosáhla podle údajů dopravce až na 89,9 %. Za přesný vlak je považován ten, který přijede a odjede o méně než pět minut později než bylo původně plánováno. Je to stanoveno podle standardů Mezinárodní železniční unie (UIC). Toto není jediný ukazatel, ve kterém se přesnost jízdy vlaků národního dopravce zlepšila. také v dálkové dopravě přesnost spojů stoupla dokonce o 5,7 % ze 72,1 % v roce 2015 na 77,8 % v roce 2016. V dopravě regionální se přesnost vlaků zvýšila o 3,1 % z 87,8 % v roce 2015 na 90,9 % v roce 2016. Železniční doprava se tak stává více a více spolehlivější. Pokud tedy plánujete například služební cestu a nechcete dorazit do cíle se spožděním, cestování vlakem je tou pravou volbou.


vlaky

 

 

 
Může být cestování a rezervace jízdenek ještě snadnější? S aplikací GoEuro a uživatelským účtem rozhodně.

Aplikaci GoEuro si můžete stáhnout do vašeho mobilního telefonu a mít tak veškeré informace k dispozici kdykoliv. Aplikaci GoEuro najdete zde. Jízdní řády a další informace tak budete mít stále po ruce.

 


Železniční infrastruktura v Česku

  • Železniční infrastruktura se rok od roku zlepšuje. Na českých kolejích přibývá konkurence. Soupravy na tratích se postupně modernizují. Dochází také k harmonizaci právních předpisů s těmi, které platí v Evropské unii, a to i díky vstupu soukromých dopravců na trh. To vše má pozitivní vliv na zlepšení kvality služeb poskytovaných v českých vlacích. Klíčovou otázkou samozřejmě je jak zvýšit bezpečnost cestujících a zároveň udržet nízké ceny jízdenek na železnici. Železniční doprava je v České republice oblíbená jak na delších trasách, třeba do zahraničí, tak i na trasách krátkých, například pro ty, kteří volí vlak pro každodenní dojíždění do školy či zaměstnání.
  • Nejen v Česku ale i v ostatních částech Evropy se toho v posledních letech hodně změnilo. Vysokorychlostní železniční doprava je, hlavně v západní Evropě, stále běžnější. S urychlováním železniční přepravy dochází také k růstu její popularity a stává se v posledních letech módní. Na mnoha evropských trasách nabízí nejrychlejší alternativu přepravy. Například mezi Paříží a Bruselem. Cestování vlakem je také ideální způsob, jak spojit příjemné s užitečným, tedy pohodlí na cestách s možností pracovat během jízdy v železničním voze. Mnoho vlaků nabízí připojení k internetu zdarma
  • Vyhledávač GoEuro dává možnost důkladně naplánovat jakoukoli trasu. Snadno si můžete rozvrhnout plán cesty včetně čekací doby. Přátelský zákaznický servis, možnost kontaktovat nás jak telefonicky, tak pomocí internetu, to vše dělá vaši zkušenost příjemnější bez ohledu na to, kterého dopravce pro vaši cestu použijete. Snadno si u nás vyberete toho správného..
 

Cestuj vlakem – jako tisíce dalších lidí!

Tisíce lidí v České republice denně využívají autobusové a vlakové spoje, každý den je vypraveno několik tisíc vlaků. Železniční síť v Česku je jednou z nejhustších na světě, nabízí 9500 km železničních sítí.

Nabízí se mnoho různých tras a způsobů cestování vlakem po celé České republice a Evropě. Železniční dráha v České republice je provozována společností České dráhy. Mezi další firmy provozující pravidelnou osobní dopravu na železnici patří RegioJet, Leo Express a Veolia Transport Morava.


pociagi

Cesta vlakem je bezpečný, spolehlivý a pohodlný způsob, jak se dostat na místo určení. Díky existenci rozsáhlé železniční sítě je dnes doprava vlakem praktickým způsobem, jak cestovat ve všech koutech České republiky. Pokud máte před zakoupením jízdenek na vlak jakékoli otázky, neváhejte se obrátit na naše informační stránky FAQ. Snažíme se zde poskytnout odpovědi na nejčastější otázky týkající se témat jako je změna či zrušení jízdenek na vlak, storno poplatky za zrušení jízdenek, cestování s jízdními koly, dětmi, zvířaty a další.


 

 

Kdo jsou hlavní hráči na poli železniční přepravy na českém trhu?

Železniční dopravci v Česku


Hlavními provozovateli vlakového spojení je národní společnost České dráhy. ČD jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. České dráhy svým cestujícím nabízejí bohatý vozový park. Své vlaky dělí do několika kategorií podle nabízeného komfortu a také rychlosti vlaků. K dispozici jsou osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky, nazývané také vlaky vyšší kvality. Mezi další významné provozovatele patří například také RegioJet, jejímž vlastníkem je společnost Student Agency, která kromě toho provozuje také autobusovou dopravu.

Nováčkem na trhu jsou vlaky společnosti Leo Express. Zatímco na hlavních trasách, jako například na trase mezi Prahou a Olomoucí, provozuje železniční dopravu hned několik společností, na méně frekventovaných cestách je menší konkurence mezi provozovateli vlakového spojení a většinu vlaků provozují České dráhy. Z historických důvodů jsou České dráhy zároveň hlavním provozovatelem dráhy a ostatní dopravci jim tak jako vlastníkovi dopravní cesty musí hradit poplatek za užívání dráhy.


České dráhy jsou největším provozovatelem železniční dopravy v České republice a mají u nás dlouholetou tradici. Železniční doprava na území Čech, Moravy a Slezska má více než stosedmdesát let dlouhou tradici. Denně vypraví více než 7000 různých vlaků do všech koutů země i mimo její hranice. České dráhy se řadí dlouhodobě řadí mezi 10 nejvyznamnějších evropských železničních společností. Každý obyvatel České republiky si průměrně zakoupí 17 jízdenek na vlak ročně a češi se tak řadí mezi jedny z nejnadšenějších cestovatelů vlakem. České dráhy vás svezou například na těchto trasách: Praha – Bratislava, Praha – Berlín, Praha – Drážďany oraz Praha – Vídeň. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Společnost RegioJet byla založena v roce 2009 v Brně a kromě železniční dopravy se zabývá také dopravou autobusovou. Ta má o něco delší tradici, autobusy této společnosti původně fungovaly pod značkou Student Agency, jejíž historie se začala psát již v roce 1993. V roce 2016 však došlo k sjednocení jmen pod hlavičku RegioJet. Jednou z výhod společnosti je tak možnost kombinovat spoje autobusové a železniční na mnoha trasách. Více informací o tomto dopravci najdete zde.


Vlaky InterCity společnosti Leo Express se poprvé vydaly na cestu koncem roku 2012. Dnes společnost svými moderními vlaky spojuje více než 45 měst ve 4 zemích. Kromě železniční dopravy Leo Express poskytuje také osobní autobusovou dopravu a její autobusy navazují na vlakové spoje, které tento dopravce provozuje. Více informací o tomto dopravci najdete zde.

 

Zpět na začátek

 

 

Proč cestovat vlakem? Zde jsou 3 výhody:

Jízdní řád

Více místa:: ve většině vlaků máte k dispozici více místa a tím pádem i větší pohodlí, než v autobusech a letadlech. Více místa máte nejen na protažení končetin ale také pro vaše zavazadla. Kromě toho máte možnost se při delší cestě projít, pokud si to po delším sezení vaše tělo žádá.

 

Połączenia autokarowe

Lepší využití času: : vlaky v dnešní době nabízejí elektrické přípojky, WIFI a stolky. Můžete tak čas strávený ve vlaku využít pro dohnání pracovních restů, speciálně cestujete-li za obchodem.

 

Połączenia autokarowe w Europie

Zavazadla: : do vlaku je možné vzít více zavazadel, než do ostatních přepravních prostředků a nezáleží na tom, kolik vaše zavazadla váží. Místo na uložení zavazadla máte jak nad hlavou, tak i v prostoru kolem vašeho sedadla. Uličky ve vlaku jsou o poznání širší než například v autobuse, nemluvě o letadle.

 

Jak kupovat jízdenky na vlak?

1. Nakupujte pohodlně přes internet

Speciální výhodné nabídky jsou často k dispozici pouze v on-line prodeji. Chcete-li zakoupit jízdenky pohodlně odkudkoli, stači se přihlásit do systému a platbu je v dnešní době samozřejmě možné provést online, ať už bankovním převodem nebo platební kartou.

 

2. Sledujte nabídky a ceny pravidelně

Sledovat sociální média se vyplatí. Například sledujete-li facebookový profil železničních dopravců, dozvíte se rychle o propagačních akcích, nových trasách či vyjímečných sezóních nabídkách. Sledovat můžete samozřejmě také náš facebookový profil. I zde se dozvíte mnoho novinek a aktualit ze světa cestování.

 

3. Nečekejte na poslední chvíli

Čím dříve se rozhodnete koupit si jízdenku, tím větší je šance, že za ní zaplatí méně. Nejlevnější jízdenky se mohou vyprodat během několika minut. Například České dráhy nabízejí nižší tarif na tzv. Včasné jízdenky zakoupené s dostatečným časovým předstihem.

 

a dále...

GoEuro vám pomáhá a usnadňuje vyhledávání spojení vlakem na libovolná místa nejen v České republice ale i v Evropě, a také pro vás porovná ceny jízdenek. Rezervovat levné jízdenky můžete jak přímo u dopravců, ať už na jejich stránkách nebo na přepážce na nádraží kdekoli v Česku. Levné jízdenky můžete samozřejmě rezervovat i prostřednictvím stránek GoEuro – je to snazší než kdykoli předtím. Pohodlně vás přepojíme na rezervační stránku, kde můžete zakoupit nejlevnější jízdenky ať už pro domácí spoje v rámci České republiky nebo pro cesty do jiných evropských zemí. Kromě toho u nás můžete porovnat také spojení dálkovými autobusy nebo lety na stejných trasách. Nezáleží na tom, jestli se chystáte navštívit Francii, Španělsko či Itálii. Na stránkách GoEuro můžete porovnávat všechny druhy spojení pro vaše návštěvy evropských zemí a měst.

 

 

Zpět na začátek

 

Vždy aktuální informace o omezeních provozu a novinkách

 

Oblíbené železniční trasy

Některé trasy jsou dlouhodobě oblíbenější například díky chybějícímu spojení autobusovou dopravou, či díky lepší poloze vlakového nádraží. Níže uvedené trasy patří dlouhodobě k nejvytíženějším v Čechách a na Moravě.Železniční trasa mezi Prahou a Brnem spojuje hlavní město s moravskou metropolí. Obě destinace představují žádané turistické lokality a panuje zde tradičně čilý dopravní ruch..


Trasa Praha–Ostrava je nejrušnější a nejvytíženější tratí v zemi. Není proto divu, že zde je provozováno až 40 vlaků denně. Ty spojují naše hlavní město s průmyslovým, vzdělávacím a kulturním centrem moravsko-slezského kraje.


Další oblíbenou trasou spojující českou metropoli s hlavním městem piva představuje trasa Praha – Plzeň. Přepravu na tomto úseku zajišťují pouze České dráhy, které v pravidelných, hodinových intervalech, vypravují denně až 20 spojů, včetně těch posilových.


Z Prahy do Českých Budějovic se jezdí hlavně na víkend či na dovolenou, opačným směrem do škol, za prací či za zábavou. Přímé vlaky jezdí buď přes Tábor z pražského Hlavního nádraží a cesta rychlíkem trvá v nejkratším případě 2 a půl hodiny.


Praha jako hlavní město České republiky je přirozeným centrem země a velmi frekventovaným cílem obyvatel všech krajských měst. Ústí nad Labem je sedmým největším městem v České republice a přirozeným centrem nejen Ústeckého kraje, ale celé průmyslové oblasti na severozápadě Čech. Pro obyvatele Ústecka je pak Praha také dopravním uzlem, odkud mohou cestovat do celé Evropy.

 

Cestování vlakem po České republice


Vzhledem k husté síti železniční přepravy patří tento způsob cestování v tuzemsku k nejoblíbenějším. Vlakem se u nás dostanete v podstatě odkudkoliv kamkoliv. Ná méně vytížených regionálních trasách jezdí kratší vlaky složené ze dvou až tří souprav. Na vytíženějších trasách pak potkáte vlaky modernější. Nejběžnějším způsobem, jak zakoupit jízdenku na vlak, stále zůstává nákup přímo u přepážky na vlakovém nádraží. Na větších nádražích a železničních stanicích jsou nainstalované moderní jízdenkové automaty s velmi jednoduchou obsluhou, kde si také můžete pohodlně zakoupit vaše jízdenky pro cestování vlakem s Českými dráhami. Pro platbu v těchto automatech je možné použít jednak elektronické peněženky na In Kartě, v některých automatech lze platit i hotovostí nebo platebními kartami.

 

 

Cestuj s českými železničními dopravci po Evropě


Kromě mnoha různých tras a spojů na české železnici, nabízejí vlakoví dopravci mnoho cest do ostatních zemí Evropy. Na našich stránkách si můžete snadno najít nejvhodnější dopravní spojení nejen do různých koutů České republiky, ale i do těch nejmenších evropských destinací. Čeští vlakoví dopravci jako RegioJet nebo Leo Express nabízejí například cesty vlakem na Slovensko a České dráhy do většiny ostatních evropských zemí. Do Berlína, Vídně a Budapešti se z Prahy s Českými drahami dostanete vlakem každé dvě hodiny. Na našich stránkách vám nabízíme kombinování všech typů osobní přepravy, včetně dopravy na letiště a z něj. Jedním klikem tak získáte kompletní škálu informací o možnostech cestování mezi různými městy i vesnicemi, které byste jinak museli složitě hledat na několika různých webových stránkách. Navíc si zde můžete rezervovat nebo i přímo zakoupit svou jízdenku.

 

Navštiv zajímavá místa vlakem

 

Jaké výhody nabízí cestování vlakem?

Kromě pohodlí při cestě, možnosti se při jízdě projít, navštívit jídelní vůz (na delších trasách), nabízí neustále modernizované železniční soupravy větší a větší komfort

 


Pohodlná sedadla: vlaky dnes nabízejí moderní a často také polohovatelná sedadla. Můžete si tak být jisti, že při cestování budete mít pohodlí a dostatek místa.


Wi-Fi: mnoho vlaků nabízí možnost připojení k wifi zdarma. Na delších trasách to nabízí například České dráhy a pozadu nezůstávají ani společnosti RegioJet a LeoExpress.


Toalety: WC na palubách osobních vozů jsou v dnešní době již standardem, na který si zvykli všechni cestující.


Nápoje a občerstvení: koupit si něco k pití nebo snědku je také v posledních letech běžné. Vlaky na delších trasách nabízejí jídelní vozy a vybrat is můžete dokonce z meny s teplými jídly.


Elektrické přípojky: chcete při cestě vlakem pracovat na počítačí nebo například sledovat film? Ani to už v dnešní době není v modernějších soupravách problém, díky elektrickým přípojkám.


Klimatizace: především v horkých letních měsících všichni oceníme klimatizaci. Například ve vlacích Českých drah máte možnost regulovat klimatizaci a topení individuálně pro vaše kupé.

 

Zpět na začátek

Služby a vybavení předních železničních dopravců

Mnoho společností provozuje moderní vozy vybavené pohodlnými, polohovatelnými sedadly, wifi a klimatizací. Porovnejte nabízené služby.

Ostatní služby se mohou lišit v závislosti na dopravní společnosti a konkrétní zemi.

Zůstaňte v obraze!

Získej e-mailem zajímavé nabídky, připomínky tvých nadcházejících cest a další informace.

Naplatný formát e-mailu

Poslali jsme vám e-mail s potvrzením.
Klikněte prosím na odkaz v e-mailu pro dokončení procesu.