Jak na levné letenky

Kdy budeš cestovat?

Nabídka a nákup levných letenek zažili boom s rozmachem internetu, který přinesl možnost rezervovat veškeré služby tzv. online. Mnoho lidí má stále předsudky k tomuto způsobu cestování, a to zejména kvůli obavám o svojí bezpečnost. Na úvod je tak nutné dodat, že levné letenky a cestování s nízkonákladovými společnostmi neznamená automaticky horší stav letadel a méně zkušenou posádku, za to však je obvykle ubráno na komfortu. Speciálně na krátkých letech po Evropě je snadné se obejít bez pohodlí v podobě občerstvení zdarma, výběr filmů a podobně. Pokud se při letu bez těchto věcí obejdete, máte šanci usetřit nemalou částku. Přinášíme vám 5 základních tipů, jak na levné letenky.


Jak na levné letenky? 5 praktických tipů, jak zaručeně sehnat letenky za nejlepší cenu!
1. Nakupujte s předstihem

2. Sledujte vývoj cen pravidelně

3. Cestujte mimo špičku, tedy mimo prázdniny a víkendy

4. Vemte v úvahu i jiná letiště, například ta vzdálenější od centra města

5. Zapomeňte na velká zavazadla a cestujte jen s příručním
Kde najdeš nejlevnější nízkonákladové letenky?

Nízkonákladové letenky, jak název napovídá jsou levné, právě díky nízkým nákladům a to zpravidla proto, že zahrnují pouze služby, přímo spojené s přepravou. Na low-cost letech je tak obvykle občerstvení, denní tisk, deka, doprava zavazadel a podobný servis za relativně vysoký příplatek. Navíc se obvykle létá na vzdálenější letiště od oné destinace, i kdyý i tento aspekt se v poslední době zlepšuje a nízkonákladové společnosti nabízejí lepší pokrytí evropských letišť. Šetří se díky vysoké rotaci letadel, která ve většině případů nesedí na zemi déle, než 30 minut. Nízkonákladové letenky se pořizují téměř vždy on-line, aerolinky totiž nespolupracují s cestovními kancelářemi a agenturami, tudíž ještě ušetří na provizích. V současné době se zpoplatňuje i klasické odbavení (vytištění letenky). Při cestě s ručním zavazadlem je tak lepší, odbavit se on-line, přímo v terminálu. Tuto funkci nabízí téměř všechny low-cost letecké společnosti.

Levné letenky po Evropě | 11 způsobý jak rezervovat letenky levně | Jak najít nejlevnější letenky

 

 

Nejlevnější letenky z Prahy

Prohlédni si naše nabídky a vyber si letenku za nejlepší cenu

Nejlevnější letenky z Brna

Ještě nevíš, kam letos poletíš? Hledej s námi a ušetříš!

 

11. užitečných tipů jak rezervovat levné letenky
1. Nakupuj s předstihem


Nakupovat letenky s předstihem se vyplatí, obzvlášť pokud hledáte letenky pro termín, ve kterém své cesty plánuje mnoho lidí (prodloužené víkendy a svátky). Nezapomeňte však, že tzv. "First minute" nabídky nemusí vždy znamenat nejnižší cenu. Odborníci cestovního průmyslu se shodují, že nejlepším termínem pro nákup je období 6-8 týdnů před odletem. Tedy období, kdy dopravci organizují akční nabídky letenek a nabízejí další slevy, aby tak povzbudili cestující a lety byly obsazené.


2. Sleduj ceny nízkonákladových společností pravidelně

Při hledání levných letenek je důležitým krokem kontrolovat ceny letenek každý den. Nejlevnější letenky jsou obvykle vyprodány přímo závratným tempem. Někteří dopravci nabízejí pravidelné propagační akce se speciálními cenovými nabídkami, jiní nabídnou zlevněné letenky nečekaně, bez předchozího upozornění. Užitečné je také nastavit si zasílání newsletterů s novinkami a také sledování sociálních médií jednotlivých leteckých společností.


3. Porovnej nabídky více aerolinek

Ceny letenek na stejné trase ve stejný čas se mohou výrazně lišit, podle toho které aerolinky je nabízejí. Je tedy dobré pro vyhledávání použit univerzální vyhledávač, který zobrazuje nabídky více společností. GoEuro umožňuje porovnat nabídky mnoha leteckých společností a nabídky seřadit podle těch nejlevnějších, podle množství času potřebného pro přepravu nebo vybrat optimální řešení.


4. Zkontroluj ceny

Při nákupu zpátečních letenek, se někdy vyplatí ověřit si cenu letenek pro oba směry zvlášť. Není neobvyklé, že pokud letenky pro cestu tam a zpět koupíte odděleně, zaplatíte méně, než pokud byste letenky zakoupili naráz, v rámci jedné transakce.


5. Levné trasy

Stává se, že ceny letenek klesnou i těsně před letem. V případě, že počet prodaných letenek nedosáhne očekávané hranice, letecké společnosti se snaží zajistit na poslední chvíli větší počet cestujících na palubě letadla. Tuto situaci lze však jen ztěží předvídat. Pokud si tedy můžete dovolit určitou časovou flexibilitu a můžete počkat s nákupem na poslední chvíli , možná se na vás usměje štěstí a koupíte letenky za extrémně nízkou cenu.


6. Přizpůsobit plán dovolené aktuální nabídce

V případě, že vaše hledání nezaměříte pouze na jeden konkrétní den odjezdu, šance na nalezení levnějšího leteckého spojení jsou vyšší. Vyplatí se proto domluvit se se svým zaměstnavatelem na možnosti flexibilního data začátku dovolené.


7. Vemte v úvahu i jiná letiště

Dobrou volbou pro hledání těch nejlevnějších letenek je také vzít v úvahu jiná letiště v okolí a dopravní spojení k nim , případně ostatní letiště ve stejném městě. Ve většině evropských metropolí je hned několik letišť, a ne všechny aerolinky operují na každém z nich. Za kontrolu proto stojí prověřit i lety k městům v těsné blízkosti vašeho cílové místa určení.


8. Kombinovat více dopravních prostředků

Rozumné je také zjistit napojení letu na autobusovou nebo železniční dopravu . Určitě stojí za to zkontrolovat letecké spojení do ostatních větších měst v blízkosti vašeho cíle a zjistit ceny jízdenek na vlak a autobus spojující obě města. Užitečným nástrojem při plánování těchto tras vám bude GoEuro, které má ve své databázi více než 450 různých dopravců.


9. Létat, kdy se ostatním nechce

Největší šance, že naleznete letenku za opravdu nízkou cenu máte, pokud se rozhodnoete cestovat v období mimo prázdniny . Je také dobré se vyhnout prodlouženým víkendům, zimním prázdninám a státním svátkům. Létání je také obecně levnější v pracovních dnech a dražší o víkendech. Roli hraje také zvolená hodina, lepší je se vyhnout letům v ranních a dopoledních hodinách.


10. Vezměte v úvahu velikost zavazadla

Pokud se rozhodnete cestovat s nízkonákladovými leteckými společnostmi, je třeba si uvědomit, že každý kus zavazadla, který se rozhodnete vzít s sebou na palubu, bude zpoplatněn. Pokud se chystáte pouze na prodloužený víkend, rozhodně se vyplatí vzít si pouze příruční zavazadla. Rozhodnutí vzít si větší zavazadlo na poslední chvíli, se může výrazně prodražit. A za pokus také nestojí snažit se dostat na palubu nadměrné zavazadlo, které neodpovídá předepsaným rozměrům . Pokud při kontrole rozměrů vaše zavazadlo neprojde, budete nuceni uhradit výrazně vyšší poplatek. než byste hradili, pokud byste si zavazadlo větších rozměrů rezervovali s předstihem.


11. Ujistěte se, že kupujete letenku se správným datem odletu a příletu

Změna data odletu, příletu nebo zrušení letenky, je zpoplatněno vysokou částkou v případě všech aerolinek, nejen těch nízkonákladových. Někdy se dokonce vyplatí koupit novou letenku, než tu původní jakkoli modifikovat. Ujistěte se proto před koupí, že jste vybrali správné datum.

 

 

fernbus Jak najít nejlevnější letenky

Mezi všemi cestovateli panuje mýtus, že nejlevnější letenky lze téměř vždy pořídit několik měsíců (ideálně rok, půl roku) před plánovanou cestou. To je z části pravda. Letecké společnosti nabízejí ty opravdu nejnižší ceny hned zpočátku. Chtějí si tak zajistit co největší obsazenost letadla a mít tak "jisté cestující". Jak se datum odletu blíží, cena postupně šplhá nahoru a pokud není let zcela vyprodán, dosáhne pár dnů předem svého maxima. Tato záležitost však není pravidlem. Nejlevnější letenky lze zakoupit i mnohem později, než v první dny prodeje, stačí si pouze vybrat ideální datum odletu a příletu, to obvykle znamená pracovní dny. Obecně jsou letenky nejdražší koncem týdne, kdy spousta turistů vyráží na prodloužený víkend do velkoměst, či k moři. Najdou se ale i výjimky, kdy letecká společnost potřebuje doprodat kapacitu a takřka pár hodin před odletem srazí cenu na úplné minumum.

  • Pokud se obejdete bez občerstvení na palubě zdarma, které nízkonákladové letecké společnosti neposkytují, můžete ušetřit nemalou částku.
  • Ušetřit můžete také za rezervaci sedadl, pokud pro vás není důležité, kde v letadle sedíte.
  • Větší zavazadlo stojí peníze. Pokuste se vystačit si pouze s příručním zavazadlem.
  • Ti, kteří jsou ochotni cestovat dále z centra města mohou také ušetřit. Letiště, která jsou více vzdálená od středu města často nabízejí nižší ceny.
Aerolinky Trasa Cena
Ryanair od 881
od 629
od 549
easyJet od 1039
od 824
Wizz Air od 799

 

Nízkonákladové lety

Nízkonákladové lety zažily svůj největší boom po pádu železné opony. Skutečným průkopníkem se stala roku 1985 společnost RyanAir, který se po získání monopolu na trase z Dublinu do Londýna a odstranění překážek v evropském vzdušném prostoru, stal největším low-cost dopravcem v Evropě. V současné době mu ale konkuruje britský Easy Jet, francouzský TAROM, italský AirOne, maďarský WizzAir, či v Anglii a Irsku stále více populární Jet2.com, které mezi své služby zařadilo i vlastní cestovní kancelář. Všichni dopravci mají jedno společné - používají pouze jeden typ letadel (samozřejmě nejúspornější), pouze v základní výbavě - tím šetří na výcviku posádek a personálu. Většina letů odlétá nebo přilétá v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, kdy jsou sloty na letištích nejlevnější. Každá aerolinka stále hledá nový a nový způsob snižování nákladů. Nejnovější trend zamýšlí RyanAir, jenž hodlá pořídit letadla, se sedadly, kde by cestující seděl v polosedu.

Oblíbené letecké trasy

Zůstaňte v obraze!

Získej e-mailem zajímavé nabídky, připomínky tvých nadcházejících cest a další informace.

Naplatný formát e-mailu

Poslali jsme vám e-mail s potvrzením.
Klikněte prosím na odkaz v e-mailu pro dokončení procesu.