Nové jízdní řády ČD – změny na rok 2017

Jako každý rok před jeho koncem, i letos došlo ke změnám v jízdních řádech vlaků. Změny se týkají nejen Českých drah ale i jízdních řádů ostatních provozovatelů železniční dopravy. České dráhy od neděle 11. prosince 2016 vypraví o 117 spojů více každý den. Své řády upravily také RegioJet a Arriva. Jedná se v podstatě vesměs o posílení železniční dopravy. Napříkad na trase Praha–České Budějovice–Linec byl zaveden nový expresní spoj. A z Ostravy do Zvolena přes Banskou Bystricu budou jezdit nové přímé spoje. Kromě jízdních řádů bylo změněno i jízdné. K navýšení však dochází poprvé po dvou letech a na vzdálenost do 120 km nebude vyšší než 1 Kč. Na delších vzdálenostech pak maximálně 4 Kč. Na mnoha trasách také vyjedou nové vlakové soupravy, jednou z mnoha je například trasa Praha–Luhačovice. Než se tedy vydáte na cestu, nezapomeňte si ověřit u konkrétního dopravce, zda i na vaší trase nedošlo ke změně jízdního řádu. Dopravce RegioJet (dříve Student Agency) posílil nově své vlakové spoje na trase Praha–Brno–Břeclav.


Nejpopulárnější spoje nabízené Českými dráhami a Leo Expressem

Vlaky Praha – Brno

Cesta na trase Praha – Brno zabere přibližně 2:30 a jízdenku koupíte již od 210 Kč

Vlaky Praha – Ostrava

Cesta na trase Praha – Brno zabere přibližně 3:21 a jízdenku koupíte již od 169 Kč

Vlaky Praha – Plzeň

Cesta na trase Praha – Plzeň zabere přibližně 1:36 a jízdenku koupíte již od 100 Kč

Vlaky Praha – České Budějovice

Cesta na trase Praha – České Budějovice zabere přibližně 2:23 a jízdenku koupíte již od 165 Kč

Vlaky Praha – Ústí nad Labem

Cesta na trase Praha – Ústí nad Labem zabere přibližně 1:14 a jízdenku koupíte již od 151 Kč

 

Jízdní řády a informace o odjezdech vlaků: Proč se vyplatí rezervace jízdenek s GoEuro


Jasné a přehledné informace o odjezdech vlaků a cenách jízdenek na vlaky Českých drah, ostatních českých železničních dopravců ale i všech dalších evropských provozovatelů vlakové dopravy

Prostřednictvím GoEuro jsou k dispozici veškeré jízdenky a tarify Českých drah, lze je také kombinovat se slevovou In-kartou. Nabízíme samozřejmě i levné jízdenky od ostatních dopravců, jako je například Leo Express a RegioJet.

GoEuro třídí výsledky podle nejlevnějších, nejrychlejších a nejoptimálnějších spojení a najde tak pro vás tu správnou nabídku.

Vždy porovnáme výsledky se všemi alternativními autobusovými, železničními a leteckými spoji a vy si tak vyberete variantu, která je pro vás nejlepší.Jízdní řády

Jízdní řády a odjezdy vlaků

Rostoucí zájem o cestování a také přibývající množství konkurence motivuje železniční dopravce nabízet kvalitní služby a získat tak více zákazníků. Kromě levných jízdenek na vlak, nabízejí různé speciální akce a tarify, nebo také častější odjezdy vlaků. Jízdní řády vlaků se tak mění a přibývají spojení vlakem na mnoha oblíbených trasách.


Jízdní řády – vlaky ČD


České dráhy nabízejí spojení do všech větších měst v České republice a také do mnoha menších měst a vesnic. ČD mají u nás dlouholetou tradici – jejich vlaky brázdí českou krajinou více než 175 let.

Pro osobní dopravu rozdělují ČD své vlaky do několika kategorií: osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky. Tyto expresní vlaky se dále rozlišují na vlaky expres (Ex), Intercity (IC, mezi něž patří i vlaky s obchodním označením SC, SuperCity), EuroCity (EC) a EuroNight (EN). Nejrychlejšími vlaky Českých drah jsou italské soupravy Pendolino. Vlaky Českých drah cestujícím nabízejí hned několik způsobů sezení, například místa ve velkoprostorovém uspořádání nebo v menších oddílech pro 6 nebo 8 cestujících. Můžete si vybrat mezi komfortní 1. třídou a ekonomičtější 2. třídou. Liší se jednak nabízeným pohodlím, velikostí sedadel, větším prostorem pro nohy a také poskytovanými nadstandardními službami, mezi než patří například občerstvení a denní tisk zdarma.

 

Proč cestovat vlakem?

 

Stáhněte si aplikaci GoEuro

App

Železniční infrastruktura se rok od roku zlepšuje. Na českých kolejích přibývá konkurence. Soupravy na tratích se postupně modernizují. Dochází také k harmonizaci právních předpisů s těmi, které platí v Evropské unii, a to i díky vstupu soukromých dopravců na trh. To vše má pozitivní vliv na zlepšení kvality služeb poskytovaných v českých vlacích. Klíčovou otázkou samozřejmě je jak zvýšit bezpečnost cestujících a zároveň udržet nízké ceny jízdenek na železnici. Železniční doprava je v České republice oblíbená jak na delších trasách, třeba do zahraničí, tak i na trasách krátkých, například pro ty, kteří volí vlak pro každodenní dojíždění do školy či zaměstnání.

Nejen v Česku ale i v ostatních částech Evropy se toho v posledních letech hodně změnilo. Vysokorychlostní železniční doprava je, hlavně v západní Evropě, stále běžnější. S urychlováním železniční přepravy dochází také k růstu její popularity a stává se v posledních letech módní. Na mnoha evropských trasách nabízí nejrychlejší alternativu přepravy. Například mezi Paříží a Bruselem. Cestování vlakem je také ideální způsob, jak spojit příjemné s užitečným, tedy pohodlí na cestách s možností pracovat během jízdy v železničním voze. Mnoho vlaků nabízí připojení k internetu zdarma.

Vyhledávač GoEuro dává možnost důkladně naplánovat jakoukoli trasu. Snadno si můžete rozvrhnout plán cesty včetně čekací doby. Přátelský zákaznický servis, možnost kontaktovat nás jak telefonicky, tak pomocí internetu, to vše dělá vaši zkušenost příjemnější bez ohledu na to, kterého dopravce pro vaši cestu použijete. Snadno si u nás vyberete toho správného.

Stáhněte si aplikaci GoEuro ještě dnes a vyzkoušejte si, jak snadné a pohodlné může být plánování výletu po celé Evropě..

 

 

 

Zpět na začátek stránky

Jak se tvoří jízdní řády

Jedná se dlouhodobý proces, který trvá až jeden rok a podílí se na něm více subjektů . Při tvorbě jízdních řádů se nejprve upřednostňují vlaky vyšších kategorií, na které následně navazují vlaky nižších kategorií, přičemž se upřednostňují vlaky mezinárodní, jejichž provoz je řízen mezinárodní dohodou.

Jízdní řády Českých drah s přesnými časy odjezdů vlaků je k dispozici online na stránkách ČD a také na nádražích po celé zemi. Jízdní řády vlaků je možné zdarma stáhnout a používat je i v režimu offline, pokud zrovna nemáte připojení k internetu. Jízdní řády jsou přizpůsobené potřebám cestujících. V úvahu berou letový provoz v období dovolených nebo během prázdnin. Železniční jízdní řád a odjezdy vlaků se mění většinou jednou za rok a změny vstupují v platnost ve druhé polovině prosince. Pokud ke změnám dochází i mimo tento časový úsek, České dráhy o tom informují na svých stránkách. Existuje však mnoho tras, na kterých odjezdy vlaků fungují beze změn několik let.

Rezervace, změny a rušení jízdenek


České dráhy

Rezervace Online nebo přímo na nádraží (u přepážky nebo v automatu)
Výměna a storno jízdenek Nevyužíté jízdenky je možné vyměnit u pokladní přepážky. Podrobnější informace najdete zde
Informace Podrobnější informace na tel. čísle> +420 840 112 113 nebo pomocí Online kontaktního formuláře. Velmi rádi vám také pomůžeme na naší zákaznické lince, pokud jste jízdenky rezervovali s GoEuro

Leo Express

Rezervace Online, po telefonu, nebo v některé z kamenných prodejen.
Výměna a storno jízdenek Stornovat můžeš všechny jízdenky, kromě: Promo jízdenek, zpátečních jízdenek po odjetí první jízdy, jednotlivých jízdenek v tarifech Parta a Rodina.
Informace Můžete se obracet na zákaznickou linku pomocí emailu: info@le.cz nebo telefonicky na lince: 800 222 226. Provozní doba je od 6:00 do 21:00.

RegioJet

Rezervace Jízdenky je možné rezervovat online, pomocí mobilní aplikace (aplikaci GoEuro si můžete stáhnout zdarma), pomocí sms nebo osobně na některém z prodejních míst.
Výměna a storno jízdenek Podmínky pro storno jízdenek jsou podobné jako pro jejich rezervaci. Můžete tak učinit přes internet, pomocí mobilní aplikace nebo sms zprávou.
Informace Informace získáte na telefonním čísle +420 542 424 242 nebo na emailu: info@regiojet.czJízdní řády

Oblíbené autobusové trasy v ČR