Železniční doprava v České republice

Železniční doprava v České republice

Po železnici celou Českou republikou

Cestování vlakem patří v České republice k nejpopulárnějším způsobům dopravy. Na jednu osobu podle Českých drah připadá 17 cest vlakem ročně, což je jedno z nejvyšších čísel v Evropě. V České republice je k dispozici několik vlakových dopravců. Spolu s vysokou hustotou železniční sítě je cestování vlakem skvělým způsobem dopravy Českem. Železniční doprava v Česku patří mezi nejstarší v kontinentální Evropě. První koněspřežná železnice zahájila svůj zkušební provoz na lince Linec - České Budějovice v září 1827.

Od té doby došlo k rozvoji železniční sítě, a ve značně členitém terénu České krajiny došlo k rozvoji a postupné modernizaci mnoha tratí. V České republice je dnes více než 2500 různých nádraží a stanic vlaků, ze kterých denně odjíždí až 7000 vlakových spojů. Největší a nejvytíženější nádraží v České republice je bezesporu hlavní nádraží v Praze. Mezi další frekventovaná nádraží patří například hlavní nádraží v Brně, Olomouci nebo v Ostravě.


Proč cestovat vlakem? Zde jsou 3 výhody:

  • Více místa: ve většině vlaků máte k dispozici více místa a tím pádem i větší pohodlí, než v autobusech a letadlech.
  • Lepší využití času: vlaky v dnešní době nabízejí elektrické přípojky, WIFI a stolky. Můžete tak čas strávený ve vlaku využít pro dohnání pracovních restů, speciálně cestujete-li za obchodem.
  • Zavazadla: do vlaku je možné vzít více zavazadel, než do ostatních přepravních prostředků a nezáleží na tom, kolik vaše zavazadla váží.

Vždy aktuální informace o omezeních provozu a novinkách

Provozovatelé železniční dopravy a vybavení vlaků

Nejvýznamnější poskytovatelé železniční dopravy

Hlavními provozovateli vlakového spojení je národní společnost České dráhy. ČD jsou největším provozovatelem dopravy vlakem v tuzemsku a mají u nás dlouholetou tradici. České dráhy svým cestujícím nabízejí bohatý vozový park. Své vlaky dělí do několika kategorií podle nabízeného komfortu a také rychlosti vlaků. K dispozici jsou osobní vlaky, spěšné vlaky, rychlíky a expresní vlaky, nazývané také vlaky vyšší kvality. Mezi další významné provozovatele patří například také RegioJet, jejímž vlastníkem je společnost Student Agency, která kromě toho provozuje také autobusovou dopravu. Nováčkem na trhu jsou vlaky společnosti Leo Express. Pokračovat

Zatímco na hlavních trasách, jako například na trase mezi Prahou a Olomoucí, provozuje železniční dopravu hned několik společností, na méně frekventovaných cestách je menší konkurence mezi provozovateli vlakového spojení a většinu vlaků provozují České dráhy. Z historických důvodů jsou České dráhy zároveň hlavním provozovatelem dráhy a ostatní dopravci jim tak jako vlastníkovi dopravní cesty musí hradit poplatek za užívání dráhy.

odkryj Malbork

Služby a vybavení předních železničních dopravců

Mnoho společností provozuje moderní vozy vybavené pohodlnými, polohovatelnými sedadly, wifi a klimatizací. Porovnejte nabízené služby.

Ostatní služby se mohou lišit v závislosti na dopravní společnosti a konkrétní zemi. Pro detailní informace o dopravcích navštivte naši stránku preprava zavazadel

Rezervace jízdenky pro cestu po České republice a celé Evropě

odkryj Malbork

GoEuro vám pomáhá a usnadňuje vyhledávání spojení vlakem na libovolná místa nejen v České republice ale i v Evropě, a také pro vás porovná ceny jízdenek. Rezervovat levné jízdenky můžete jak přímo u dopravců, ať už na jejich stránkách nebo na přepážce na nádraží kdekoli v Česku. Levné jízdenky můžete samozřejmě rezervovat i prostřednictvím stránek GoEuro – je to snazší než kdykoli předtím. Pohodlně vás přepojíme na rezervační stránku, kde můžete zakoupit nejlevnější jízdenky ať už pro domácí spoje v rámci České republiky nebo pro cesty do jiných evropských zemí. Kromě toho u nás můžete porovnat také spojení dálkovými autobusy nebo lety na stejných trasách. Nezáleží na tom, jestli se chystáte navštívit Francii, Španělsko či Itálii. Na stránkách GoEuro můžete porovnávat všechny druhy spojení pro vaše návštěvy evropských zemí a měst.

 

Proč byste měli cestovat vlakem?

 

Stáhněte si aplikaci GoEuro

App

Železniční infrastruktura se rok od roku zlepšuje. Na českých kolejích přibývá konkurence. Soupravy na tratích se postupně modernizují. Dochází také k harmonizaci právních předpisů s těmi, které platí v Evropské unii, a to i díky vstupu soukromých dopravců na trh. To vše má pozitivní vliv na zlepšení kvality služeb poskytovaných v českých vlacích. Klíčovou otázkou samozřejmě je jak zvýšit bezpečnost cestujících a zároveň udržet nizké ceny jízdenek na železnici. Železniční doprava je v České republice oblíbená jak na delších trasách, třeba do zahraničí, tak i na trasách krátkých, například pro ty, kteří volí vlak pro každodenní dojíždění do školy či zaměstnání.

Nejen v Česku ale i v ostatních částech Evropy se toho v posledních letech hodně změnilo. Vysokorychlostní železniční doprava je, hlavně v západní Evropě, stále běžnější. S urychlováním železniční přepravy dochází také k růstu její popularity a stává se v posledních letech módní. Na mnoha evropských trasách nabízí nejrychlejší alternativu přepravy. například mezi Paříží a Bruselem. Cestování vlakem je také ideální způsob, jak spojit příjemné s užitečným, tedy pohodlí na cestách s možností pracovat během jízdy v železničním voze. Mnoho vlaků nabízí připojení k internetu zdarma.

Vyhledávač GoEuro dává možnost důkladně naplánovat jakoukoli trasu. Snadno si můžete rozvrhnout plán cesty včetně čekací doby. Přátelský zákaznický servis, možnost kontaktovat nás jak telefonicky, tak pomocí internetu, to vše dělá vaši zkušenost příjemnější bez ohledu na to, kterého dopravce pro vaši cestu použijete. Snadno si u nás vyberete toho správného.

Stáhněte si aplikaci GoEuro ještě dnes a vyzkoušejte si, jak snadné a pohodlné může být plánování výletu po celé Evropě..

 

 

 

Zpět na začátek stránky

Vlaková spojení, jízdenky a FAQ

Jízdní řády a trasy

Tisíce lidí v České republice denně využívají autobusové a vlakové spoje, každý den je vypraveno několik tisíc vlaků. Železniční síť v Česku je jednou z nejhustších na světě, nabízí 9500 km železničních sítí. Nabízí se mnoho různých tras a způsobů cestování vlakem po celé České republice a Evropě. Železniční dráha v České republice je provozována společností České dráhy. Mezi další firmy provozující pravidelnou osobní dopravu na železnici patří RegioJet, Leo Express a Veolia Transport Morava.

Pokračovat
FAQ

Cesta vlakem je bezpečný, spolehlivý a pohodlný způsob, jak se dostat na místo určení. Díky existenci rozsáhlé železniční sítě je dnes doprava vlakem praktickým způsobem, jak cestovat ve všech koutech České republiky. Pokud máte před zakoupením jízdenek na vlak jakékoli otázky, neváhejte se obrátit na naše informační stránky FAQ. Snažíme se zde poskytnout odpovědi na nejčastější otázky týkající se témat jako je změna či zrušení jízdenek na vlak, storno poplatky za zrušení jízdenek, cestování s jízdními koly, dětmi, zvířaty a další.

Pokračovat
Druhy jízdenek a slevových karet
Nejběžnějším způsobem, jak zakoupit jízdenku na vlak, stále zůstává nákup přímo u přepážky na vlakovém nádraží. Na větších nádražích a železničních stanicích jsou nainstalované moderní jízdenkové automaty s velmi jednoduchou obsluhou, kde si také můžete pohodlně zakoupit vaše jízdenky pro cestování vlakem s Českými dráhami. Pro platbu v těchto automatech je možné použít jednak elektronické peněženky na In Kartě, v některých automatech lze platit i hotovostí nebo platebními kartami.
Pokrytí Evropy
Kromě mnoha různých tras a spojů na české železnici, nabízejí vlakoví dopravci mnoho cest do ostatních zemí Evropy. Na našich stránkách si můžete snadno najít nejvhodnější dopravní spojení nejen do různých koutů České republiky, ale i do těch nejmenších evropských destinací. Čeští vlakoví dopravci jako RegioJet nebo Leo Express nabízejí například cesty vlakem na Slovensko a České dráhy do většiny ostatních evropských zemí. Do Berlína, Vídně a Budapešti se z Prahy s Českými drahami dostanete vlakem každé dvě hodiny. Na našich stránkách vám nabízíme kombinování všech typů osobní přepravy, včetně dopravy na letiště a z něj. Jedním klikem tak získáte kompletní škálu informací o možnostech cestování mezi různými městy i vesnicemi, které byste jinak museli složitě hledat na několika různých webových stránkách. Navíc si zde můžete rezervovat nebo i přímo zakoupit svou jízdenku.