Letiště v České republice

Letiště a letenky – přehled a informace o letecké dopravě v zemi

Letiště v České republice

Vnitrostátní letecká doprava v České republice není tak populární, jako je vnitrostátní letecká doprava v jíných zemích Evropy převážně kvůli poměrně malé rozloze země. Oblíbené je však cestování do zahraničí. Dříve bylo létání výsadou pár vyvolených, v dnešní době téměř každý někdy vyzkoušel cestování nad mraky - ať to byla služební cesta nebo let s nízkonákladovou leteckou společností na dovolenou. Počet cestujících využívajících leteckou dopravu neustále roste. Nárůst cestujících se čekává i v roce 2016 a to přibližně o 2,6%. Množství levných a nízkonákladových leteckých společností tomuto faktu přispívá. Letadla se pro nás stávají celkem běžným dopravním prostředkem.

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla
Foto: Hynek Moravec, CC BY 2.5

Letiště Brno –Tuřany

Letiště Brno –Tuřany
Foto: Karel x, CC BY-SA 3.0

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Letiště Leoše Janáčka Ostrava
Foto: Vojtěch Dočkal, CC BY-SA 4.0

Česká republika je velmi dobře spojena se zbytkem Evropy prostřednictvím mnoha mezinárodních letů, které denně opouštějí pražské letiště. Původně neslo název letiště Praha/Ruzyně, od roku 2012 nese jméno prvního porevolučního prezidenta Václava Havla a jmenuje se tedy Letiště Václava Havla. Toto letiště ročně odbaví denně kolem 200 letů, v hlavní sezóně kolem 300 letů denně. Používá jej okolo 50 dopravců, kteří nabízejí lety do 83 destinací po celém světě a řadí se tak mezi nejvýznamnější letiště v Evropě. Odlety a přílety jsou podle cílových či nástupních stanic rozděleny mezi dva terminály, terminál 1, 2 a 3. Terminál 1 slouží pro mezinárodní odlety a přílety, terminál 2 pro lety v rámci schengenské dohody členských zemí EU a terminál 3 je používán pro nákladní dopravu, charterové a soukromé lety. Méně frekventované je letiště v druhém největším českém městě Brně. Letiště Brno Tuřany nabízí příme lety do Londýna, Mnichova či Eindhovenu.

Letenky do Londýna

Letenky do Londýna

Letenky do Paříže

Letenky do Paříže

Letenky do Barcelony

Letenky do Barcelony

Letiště Václava Havla v Praze

Mezinárodní letiště Václava Havla leží na severozápadním okraji Prahy. Letiště bylo otevřeno v roce 1937 a úplně první let, který na letišti přistál, směřoval do Prahy z Piešťan přes Zlín a Brno. Letiště se původně nazývalo Letiště Praha-Ruzyně ale v roce 2012 bylo přejmenováno podle prvního porevolučního prezidenta na Letiště Václava Havla Praha. V roce 2006 byl otevřen nový terminál, nesoucí označení Terminál 2. Letiště ročně přepraví kolem 12 miliónu cestujících. Letiště nabízí velmi dobrou dopravní dostupnost. Z Prahy sem jezdí několik autobusových linek, například linka 119 ze stanice metra Nádraží Veleslavín linky A, nebo autobus číslo 100 ze stanice metra Zličín linky B. Pražské hlavní vlakové nádraží s letištěm spojují autobusy Airport Express v pravidelném intervalu 30 minut. Železniční dopravci České dráhy, RegioJet a LeoExpress nabízejí výhodné jízdenky na vlak, které zahrnují také dopravu přímo na letiště autobusy Airport Express.

Letiště Brno –Tuřany

Veřejné mezinárodní letiště Brno se nachází v jihovýchodní části města Brna. Jedná se o druhé nejfrekventovanější letiště v Česku, například v roce 2014 letiště odbavilo témět půl miliónu cestujících. Od roku 2005 letiště nabízí přímou linku do Londýna s aerolinkami Ryanair, které nabízejí levné letenky por lety do celé Evropy. Zároveň byl v tomto roce položen základní kámen nové odbavovací budovy. V roce 2006 byl na letišti otevřen tento nový terminál a také zahájeno pravidelné spojení s Prahou letadly společnosti ČSA. Na letiště se lze z Brna dostat pohodlně každých 30 minut autobusovými linkami 76 z Hlavního nádraží. V noci dopravu na stejné trase zajišťuje linka N89.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Toto mezinárodní letiště se nachází 7 km jižně od Ostravy a rozhlohou je druhé největší letiště v Česku. Letiště disponuje novou odbavovací halou, jež byla otevřena v prosinci 2006 a v témže roce bylo letiště přejmenováno podle českého skladatele Leoše Janáčka. Na letišti operuje několik aerolinek, například ČSA, Travel service, bulharské Air Charter a další. ČSA z letiště nabízí pravidelnou linku do německého Düsseldorfu s krátkým přistáním v Praze. Ryanair pak od roku 2013 provozuje přímou linku do Londýna třikrát týdně. Z letiště je také možné letět do mnoha destinací oblíbených hlavně v létě. Cestující odtud mohou vyrazit do Španělska, Tuniska nebo na několik různých řeckých ostrovů. Na letiště jezdí tři pravidelné autobusové linky z centra Ostravy, číslo 880 670, 910 333 a 820 150 se zastávkami na několika místech, například na Ústředním autobusovém nádraží v Ostravě. Na letiště se lze dopravit také vlakem. Příměstská linka vlaku číslo S4 vyráží z Bohumína a jede přes hlavní nádraží v Ostravě. Železniční terminál je umístěn hned vedle odletové haly.