100 nejlepších měst pro eurovíkend v roce 2017

100 nejlepších měst pro eurovíkend v roce 2017

Evropa nabízí stovky krásných měst, do kterých se můžete vydat na prodloužený víkend. Jak ale vybrat místo, které bude ideální na víkendový zájezd právě pro vás? Pokud řešíte podobné dilema, následující porovnání evropských měst vám pomůže zvolit si tu pravou lokalitu pro eurovíkend snů. Naším cílem je usnadnit vám cestování tak, abyste si ho užili beze stresu a zmatků, a mohli si tak v klidu vychutnat vámi zvolenou destinaci. Protože se Pivní cenový index 2016, který jsme pro vás před časem vytvořili, těšil oblibě, a také proto, že víme jak mohou být podobná cenová srovnání pro cestování užitečná, přinášíme vám tentokrát porovnání 100 měst Evropy na základě hned několika důležitých parametrů. Najdete zde všechno, co potřebujete vědět pro naplánování perfektního víkendového zájezdu pro rok 2017. Spojili jsme síly se společností HomeToGo a zkombinovali zásadní informace o evropských městech do jednoho indexu. Každé město bylo hodnoceno na základě těchto kritérií: památky a denní aktivity, noční život, ubytování, jídlo a pití, a městská doprava.

Jaké jsou výsledky srovnání 100 nejlepších evropských měst?

Začali jsme tím, že jsme se zaměřili na dostupnost cestování Evropou a další prvky podstatné pro všechny cestovatele. Vznikl tak seznam 100 měst Evropy, která jsou ideální pro víkendové útěky za poznáním. V dalším kroku jsme vybrali top 10 měst pro každou kategorii s přihlédnutím k preferencím českých cestovatelů. Kromě toho jsme pro vás jako inspiraci připravili i kalendář zajímavých akcí pro rok 2017. Každý měsíc jiné město! Chcete-li začít plánovat, stačí kliknout na jednu z ikonek pod tímto textem.

Začněte třeba tady...

Na co by jste se měli při plánování zájezdu do některého z evropských měst zaměřit? My věříme, že cestovní preference jsou individuální. Tato studie proto řadí města na základě několika různých kritérií, jako jsou památky a denní aktivity, noční život, ubytování, jídlo a pití, a městská doprava.

Kombinací všech uvedených faktorů nám jako nejlepší destinace pro víkendový pobyt na rok 2017 vyšla slunná Barcelona.

Nejlepší víkendové výlety v Evropě

All Rights Reserved. GoEuro must be credited when sharing the graph.

100 NEj měst pro eurovíkend

V následující tabulce si můžete města seřadit podle parametrů, které jsou pro vás nejdůležitější. Stačí kliknout na jednu z kategorií a začít plánovat další víkend za hranicemi České republiky.

Celkové pořadí je hodnoceno body na škále od 1 od 100. Zde se můžete podívat na zdroje, které jsme pro hodnocení použili.

3 NEJ města podle Čechů

Na základě našich interních dat, ceny za dopravu a všeobecné popularitě mezi tuzemskými cestovateli, jsme vybrali 3 města, která zvítězila v poměru oblíbenosti mezi cestovali z České republiky, jejich návštěva nevyjde draho a zároveň je k dispozici dostatečné množství spojů z Česka. Na špičce žebříčku se umístila polská Vratislav, historické hlavní město Slezska, které bylo v minulosti součástí jak českých zemí, tak třeba i Pruska. V roce 2016 se toto město na řece Odře stalo Kulturním městem Evropy a kromě toho láká také zajímavou architekturou – gotickou a avantgardní.

Salzburg je také jedním z měst těšících se oblíbě českých turistů. Rodiště Wolfganga Amadea Mozarta potěší nejen milovníky vážné hudby ale i příznivce dobrého jídla. Barokní uličky starého města jsou klasikou, kterou málokterý turista při návstěve Salzburgu vynechá.

A konečně bronzová pozice patří německému přistavu Hamburg. Možná, že jedním z důvodů, proč Hamburg tolik láká návstěvníky z Čech je fakt, že oplývá nečím, co v tuzemsku nemáme - mořem. Druhý největší přístav Evropy je také nazýván německou bránou do světa. Město nabízí pro nás neobvyklou architekturu, mnoho parků – za návstěvu stojí například park Planten un Blomen s překrásnou botanickou zahradou. V létě se nezapomeňte informovat o právě probíhajících kulturních akcích a festivalech. Každou neděli probíhá ve čtvrti St. Pauli (která je mimochodem proslulá hlavně svým rušným nočním životem) rybí trh, jehož tradice započala již v roce 1703. Po prohýřené noci vám náladu po ránu zaručeně spraví sladké pečivo franzbrötchen, typické právě pro tuto oblast Německa.

 

Top 10: Památky a denní aktivity

#1 Památky a denní aktivity: Londýn

Víkendové pobyty jsou přímo ideální na kulturní osvěžení. Je poznávání památek a návstěva muzeí na předních příčkách vašich preferencí? V tom případě nemusíte hledat dál. V této části naší studie nalezenete informace o tom, která města jsou rájem pro fanoušky eurovíkendů strávených poznáváním památek, galerií a také třeba nakupováním.

Londýn s plným počtem bodů obsadil první příčku a stal se tak nejlepší destinací pro milovníky kultury, památek a denních aktivit. Paříž se umístila na druhém místě. I město světel a lásky nabízí pestrou škálu denních aktivit. Vynechat nelze světově proslulé galerie, v čele s galerií Louvre. Praha se svou krásou a architekturou, díky které se turisté z celého světa v našem hlavním měste cítí jako v pohádce, vyrovná Paříži. Umístěním na 4. pozici tak nepřekvapila.

Pořadí Město Hodnocení od 1 do 5
1 Londýn 5
2 Paříž 4.9
3 Řím 4.8
4 Praha 4.7
5 Barcelona 4.6
6 Istanbul 4.3
7 Moskva 4.1
8 Madrid 3.9
9 Berlín 3.6
10 St. Petrohrad 3.6


Cestuj do Londýna
Cestuj do Paříže
Cestuj do Říma
 

Top 10: Noční život

Pořadí Město Hodnocení od 1 do 5
1 Berlín 5
2 Krakov 4.9
3 Barcelona 4.8
4 Kyjev 4.7
5 Madrid 4.6
6 Sarajevo 4.5
7 Sevilla 4.5
8 Valencie 4.5
9 Vratislav 4.4
10 Coimbra 4.3
#1 Noční život: Berlín

Všichni noční ptáci se mohou nechat rozmazlovat množstvím možností, které evropská města nabízejí, přijde-li na noční život, párty a nejrůznější večirky. Pokud bychom si však museli vybrat konkrétní místo pro eurovíkend plný bezesných nocí snů v barech či klubech, které město bude číslo 1? Výsledky jsou založeny na množství klubů a barů v každém z měst, a na průměrných cenách piva.

Berlín nabízí více než 500 různých míst, kam se lze v noci vydat za zábavou. S kluby otevřenými 24 hodin denně a s cenami piva srovnatelnými s cenami v našem hlavním městě není divu, že je Berlín hlavním městem Evropy všech nadšených milovníků nočního hýření. Pokud připočteme fakt, že Berlín je vzdálen pouhých pár hodin cesty autobusem či vlakem, vyjde nám ideální destinace na party víkend. I když v porovnání s Berlínem má polský Krakov menší nabídku klubů a barů, výhodou je, že mnoho z nich nezavírá, dokud se úplně nevyprázdní. Pokud vás v Krakově zastihne noční hlad po prohýřené noci, nevynechejte ‘Kiełbaski z Nyski’ – legendární náklaďák, ve kterém koupíte nejlepší klobásy ve městě!Cestuj do Berlína
Cestuj do Krakova
Cestuj do Barcelony
 

Top 10: Nejlepší cena a kvalita ubytování

#1 Nejlepší ubytování: Kyjev

Mnoho nabídek na eurovíkendy je k dispozici jako balíček dopravy a ubytování. Pokud is však rezervujete dopravu a ubytování zvlášť přesně podle vašich přání, budete mít mnohem více svobody a také ušetříte nemalou částku.

Ceny ubytování a dostupnost jsou hlavními faktory při výběru destinace pro víkendový výlet do některého z evropských měst. I když víkendový pobyt, ať už je to třeba prodloužený víkend, obvykle nezahrnuje více než 2 až 3 noci, málokdo chce investovat vysokou částku a peníze raději investuje do denních aktivit nebo navštíví dobrou restauraci.

Ceny za ubytování závisí na popularitě dané destinace, sezóně a tím pádem i obsazenosti hotelů a hostelů. Z toho důvodu v tomto seznamu nenajdete velká města jako třeba Londýn. Chorvatsko se těší letité oblibě mezi českými turisty hlavně v létě, proč se však nevydat do chorvatské metropole Záhřebu třeba na podzim? Živou atmosféru města můžete ochutnat třeba v místní Stodolní ulici, která se jmenuje ulice Ivana Tkalčića.

Pořadí Město Hodnocení od 1 do 5
1 Kyjev 5
2 Záhřeb 5
3 Budapešť 5
4 Siena 5
5 Sarajevo 4.9
6 Coimbra 4.9
7 Plzeň 4.6
8 Riga 4.5
9 Sofie 4.5
10 Bukurešť 4.3


Cestuj do Kyjeva
Cestuj do Záhřebu
Cestuj do Budapešti
 

Top 10: Jídlo a pití

Pořadí Město Hodnocení od 1 do 5
1 Barcelona 5
2 Madrid 5
3 Paříž 4.9
4 Řím 4.9
5 Londýn 4.8
6 Istanbul 4.6
7 Berlín 4.6
8 Milán 4.1
9 Praha 4
10 Lisabon 3
#1 Jídlo a pití: Barcelona

Pro většinu z nás je ochutnávka místní kuchyně vzrušující součástí cestování. Řízky v chlebu zabalené na cestu jsou naštěstí minulostí. Evropská města nabízejí pestrou škálu nejrůznějších druhů kuchyní a samozřejmě také nápojů. Vybrat si jedno město může být těžké.

Spočítali jsme pro vás poměr průměrné ceny a kvality jídla v každé eurovíkendové destinaci. Překvapilo vás, že dvě největší španělská města, Barcelona a Madrid se umístila v čele? Nás ne. Patříme k těm, kteří ocení tapas a sladkou sangrii, stejně jako miliony turistů, kteří Španělsko každoročně navštíví.Cestuj do Barcelony
Cestuj do Madridu
Cestuj do Paříže
 

Top 10: Veřejná doprava

#1 Městská doprava: Bukurešť

Ceny za městskou hromadnou dopravu nás na cestách často zaskočí jako nečekaný výdaj. Pokud chcete na cestách minimalizovat výdaje, vynechejte populární a drahá města jako je Curych a Benátky, nebo choďte pěšky. Další možností jak ušetřit za dopravu ve městě, je vydat se do jednoho z východoevropských měst, kde je doprava výrazně levnější.

V čele našeho seznamu měst s nejlevnější městkou dopravou je Bukurešť. Na druhém místě se umístila ukrajinská metropole Kyjev. Což je pochopitelné, přihlédneme-li k ekonomické situaci obou měst. Bukurešť i Kyjev však nabízejí mnoho všem milovníkům historie.

Pořadí Město Hodnocení od 1 do 5
1 Bukurešť 5
2 Sofie 5
3 Kyjev 4.9
4 Sarajevo 4.9
5 Gdaňsk 4.2
6 Vratislav 4
7 Krakov 3.9
8 Istanbul 3.8
9 Plzeň 3.7
10 Antalya 3.6


Cestuj do Bukurešti
Cestuj do Sofie
Cestuj do Kyjeva
 

Naplánuj si eurovíkend podle největších akcí pro rok 2017

Lokace Speciální akce Datum
Aarhus, Dánsko Evropské hlavní město kultury Celý rok
Kyjev, Ukrajina Velká cena Eurovize 13. května
Cardiff, Spojené království Liga mistrů UEFA 3. června
Vratislav, Polsko Světové hry 20.–30. června

S rychle se blížícím začátkem roku 2017, už nebude lepší čas na plánování tvého dalšího eurovíkendu, než je teď. Baví tě hudební soutež Eurovize? Vydej se do Kyjeva! Ukrajinská metropole se umístila na 13. místě v našem indexu, což není vůbec špatné skóre, pokud nejste pověrčiví.

Jseš spíš do sportu? Vratislav, které zabodovala hlavně co se týká nočního života a ubytování, bude tento rok v červnu hostit Světové hry. Pokud jsi fanouškem fotbalu, jasnou volbou pro rok 2017 by pro tebe mělo být hlavní město Walesu – Cardiff. Finále Ligy mistrů se zde uskuteční 3. června.

Nejzajímavější akce podle měsíců v populárních destinacích pro rok 2017

 

Destinace pro eurovíkendy

 

Sources

Kritéria použitá pro porovnání a ohodnocení jednotlivých evropských měst byla následující (seřazena dle důležitosti):

  • Noční život: Hodnoceno na základě přibližného počtu barů a klubů, jejich provozní doby a průměrné ceny piva. Všechny použité informace byly převzaty z těchto indexů a srovnání: Pivní Index GoEuro 2016, TripAdvisor, ResidentAdvisor, TimeOut, The Culture Trip, Numbeo, Telegraph a webové stránky o cestovním ruchu.
  • Day Activities: Zahrnuje přibližné množství aktivit a obchodů s oblečením, spolu s průměrnými cenami. Srovnání bylo provedeno na porovnání ceny džínů a letních šatů v oděvním řetězci – zdrojem byla data od společností Tripadvisor a Numbeo.
  • Jídlo a pití: Průměr ceny za jídlo v levné a středně drahé restauraci. Do průměru byla zahrnuta také cena coca coly a přibližný počet restaurací v každém městě – zdrojem byla data od společností Tripadvisor a Numbeo.
  • Ubytování: Průměrná cena za ubytování byla sestavena na základě ceny za jednu osobu za noc a přibližného počtu ubytovacích zařízení ve městě – zdrojem byla data od společností Hometogo. Ceny ubytování pro max. 6 osob byly vypočítány na základě více než 800,000 rezervací provedených prostřednictvím vyhledávače HomeToGo mezi říjnem 2015 a zářím 2016.
  • Veřejná doprava: Založeno na průměrné ceně městské dopravy zahrnující jednosměrnou jízdenku a tarify taxislužeb, včetně nástupního tarifu a ceny za kilometr – zdrojem byla data od společností Numbeo.
  • Celkové pořadí: Celkové pořadí je založeno na dalších faktorech jako je index podnebí, index znečištění životního prostředí, index bezpečnosti, Index kupní síly, index zdravotní péče, index spotřebitelských cen, ceny nemovitostí, poměr příjmů a výdajů a index dopravy a dojíždění – zdrojem byla data od společností Numbeo. Společně s těmito prvky, byla provedena srážka bodů z celkového skóre u těch zemí, ve kterých je vyžadováno vízum pro vstup do země. Všechny tyto faktory byly začleněny do konečného výsledku, ale nejsou zobrazeny v tabulce s pořadím.

Back to top