Autobusová doprava v České republice

Nejlepší cena

Porovnání v reálném čase

Jednoduchá rezervace

Přímý přístup k více než 450 aerolinkám, autobusovým a železničním dopravcům

Spokojenost našich zákazníků

Více než 30 milionů uživatelů z více než 120 zemí

Nejlepší cena

Porovnání v reálném čase

Jednoduchá rezervace

Přímý přístup k více než 450 aerolinkám, autobusovým a železničním dopravcům

Spokojenost našich zákazníků

Více než 30 milionů uživatelů z více než 120 zemí

Autobusová doprava v České republice

Pohodlný způsob jak cestovat napříč celou Českou republikou

Autobusová doprava je nejdůležitějším způsobem veřejné dopravy v České republice a má největší hustotu provozu. Veřejná autobusová doprava a její regionální a příměstské autobusové spoje propojují většinu měst a vesnic, kde není k dispozici železnice, případně spojuje menší města s vlakovými nádražími ve větších městech. V porovnání s ostatními způsoby dopravy, jako je doprava letecká, železniční či osobní automobilová, je autobusová doprava rozhodně nejlevnější. Nejen díky tomu se autobusová spojení v Česku řadí mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější způsoby osobní transportace. Autobusová doprava samozřejmě neslouží jen pro cestování po tuzemsku. Dálkové autobusy lze využít i pro cestování do zahraničí, ať už do některé ze sousedních zemí, nebo vzdálenějších míst, například do přímořských oblastí Evropy.


Proč cestovat autobusem? Zde jsou 3 výhody:

  • Levné jízdenky: za přepravu autobusem zaplatíte v naprosté většině případů méně než za dopravu vlakem či letadlem.
  • Hustota pokrytí: autobusem se dostanete v podstatě kamkoli díky hustému pokrytí silnicemi.
  • Možnost výběru: na trhu je velké množství rozných autobusových dopravců. Lišit se může cena a poskytované pohodlí. volba je jen na vás. Volit také můžete mezi mnoha různými časy odjezdu, každý dopravce jich obvykle pro stejnou trasu nabízí několik v průběhu každého dne.

Průměrné ceny autobusové dopravy za 100 km ve vybraných zemích Evropské unie

Zajímá vás, o kolik je dražší či levnější autobusová doprava v ostatních zemích Evropské unie? Níže najdete 5 zemí, do kterých se češi často vydávají. Takže než se vydáte na cestu autobusem, zkontrolujte, jaké ceny zaplatili v roce 2016 cestující průměrně za cestu busem.

Autobusy v Itálii 7,08 euro/ 100 km
Autobusy ve Francii 7,15 euro/ 100 km
Autobusy v Německu 7,31 euro/ 100 km
Autobusy ve Španělsku 9,35 euro/ 100 km
Autobusy ve Velké Británii 10,02 euro/ 100 km

Provozovatelé autobusové dopravy

Největší a nejvýznamnější autobusoví dopravci v Česku

Většina autobusových společností byla transformována po revoluci v roce 1989 z původních národních, později státních podniků ČSAD, které výhradně zajišťovaly autobusovou dopravu v celé zemi. Mnoho z dnešních dopravců si zkratku ČSAD v názvu ponechalo, například společností ČSAD Kladno,ČSAD Plzeň, ČSAD Liberec či ČSAD Tišnov, potkat bus s původním logem ČSAD je tak stále ještě možné.

Autobusovopu dopravu dnes v Česku provozuje mnoho soukromých společností, Mnoho z nich působí regionálně, například ČSAD České Budejovice nebo ČSAD Ústí nad Orlicí. Busy společnosti RegioJet (dříve Student Agency) provozuje autobusovou dopravu nejen po celé České republice ale i dálkovou autobusovou dopravu do zahraničí. Charakteristicky žluté autobusy Student Agency jezdí na frekventovaných trasách po celé Evropě jako například Praha – Bratislava, Praha – Berlín, Praha – Amsterdam a také Praha – Londýn. Dopravu v Čechách a na Moravě dále zajišťují společnosti Arriva Praha a sestreská Arriva Morava, BusLine a Icom Transport.

Služby a vybavení předních autobusových dopravců

Mnoho společností provozuje moderní vozy vybavené pohodlnými, polohovatelnými sedadly, wifi a klimatizací. Porovnejte nabízené služby.

Ostatní služby se mohou lišit v závislosti na dopravní společnosti a konkrétní zemi. Pro detailní informace o dopravcích navštivte naši stránku preprava zavazadel

Vybavení autobusů a služby – dálkové autobusy

Každý autobus a jeho vybavení se liší. Některé společnosti nabízejí vyšší kvalitu a autobusy disponují klimatizací, wifi či nabídkou teplých a studených nápojů. To se týká především dálkových autobusů. Jiné společnosti nabízejí pouze základní vybavení.

Pokračuj

Komfort při cestování autobusem závisí na typu autobusu, kterým cestujete a samozřejmě také na tom, jak daleko a jak dlouho cesta trvá. Dálkové autobusy vetšinou disponují lepší výbavou. Autobusy na delších trasách bývají vybaveny automaty na kávu a čaj, WC a televizí. Mnoho dopravců nabízí bezplatné připojení Wi-Fi, například společnost Student Agency.Ve většině autobusů není problém přepravit i větší zavazadla či objekty speciálních rozměrů jako jsou lyže nebo jízdní kola. Příměstské spoje obvykle nemají žádné speciální vybavení.

Jízdenky na autobus, přepravní podmínky a další informace

Nejoblíbenější autobusové trasy
Množství společností, které se zabývají autobusovou dopravou v Česku, se aktivně podílí na vytváření rozsáhlé autobusové sítě, nejen po celé České republice ale i v sousedních zemích. K dispozici tak je autobusové spojení téměř kamkoli. Mnoho dálkových autobusů také spojuje například oblíbená rekreačních místa a oblasti, například zábavní parky, lyžařská střediska nebo místa oblíbená v létě, kdy mnoho lidí o víkendech vyráží k vodě.
FAQ
Dálkové autobusové spoje poskytují pohodlnou a komfortní alternativu dopravy na našich rušných silnicích. Zde jsme se snažili shrnout nejčastější otázky a odpovědi. Naše stránka otázek a odpovědí týkajících se autobusové dopravy poskytuje informace o možné výměně či zrušení jízdenek, přepravě zavazadel, nebo například informace o cestování se zvířaty či jízdními koly.
Analýza trhu

Počet cestujících využívajících dálkové autobusy

Mezi hlavní příčiny rostoucí popularity autobusové dopravy patří jednak nízká cena a také pohodlí, které autobusové spoje nabízejí. To se týká jak vnitrostátní tak mezinárodní autobusové dopravy. Dálkové autobusy většinou cestujícím nabízejí větší komfort. Pokud jízdenku koupíte s předstihem, máte větší šanci na výhodnější cenu. Autobusová doprava samozřejmě nemůže konkurovat železniční a letecké dopravě co se týká rychlosti přepravy, také díky možnému vlivu špatné dopravní situace a možným zácpám na dálnici, za to ale nabízí nízké ceny.

Druhy jízdenek a slevových karet
Jízdenky, speciálně ty na krátkou vzdálenost, je možné zakoupit přímo v autobuse před jízdou. U jízdenek na delší vzdálenosti je lepší jízdenky rezervovat předem, případně je zakoupit na internetu. Na některých trasách se mohou ceny jízdenek lišit v závislosti na obsazenosti spoje a na tom, kdy je jízdenka zakoupena. To platí především na delších a mezinádrodních trasách. Například na oblíbené trase z Prahy do Berlína. Přepravní podmínky se zpravidla liší u každého poskytovatele autobusové dopravy. Pro přepravu větších zavazadel je proto lepší se s podmínkami seznámit předem. Některé autobusové společnosti poskytují různé slevy pro studenty, důchodce a další.